F.A.Q.

F.A.Q.

Často kladené otázky

V této sekci najdete odpovědi na nejčastěji kladené otázky. Pokud zde však přesto nenaleznete odpověď na to, co vás zajímá, neváhejte a napište nám přes formulář v sekci KONTAKT.

Všeobecné dotazy

Jak Dračí Doupě tak Dračí Hlídka mají stejné kořeny. Obě hry se inspirovaly v herním systému Dungeons&Dragons a obě přebírají základní atributy klasické fantasy. Díky tomu k sobě mají poměrně blízko.

Obě hry mají stejné základní atributy pro postavy – Sílu, Odolnost, Obratnost, Inteligenci a Charisma. Rovněž mají velmi podobné rasy a povolání. V Hlídce si však můžeš zkusit povolání klerika. Rasu kudúka a krolla pak nahrazuje gnóm a obr.

Hlídka se od Dračího Doupěte liší v několika hlavních směrech:
– Zjednodušení hodů kostkou (není tolik typů hodů jako mělo DrD – na atribut, na past, na postřeh, na úspěch seslání kouzla atd.)
– Lepší možnosti rozvoje postavy – růst základních atributů, přibývání zvláštních schopností a formování postavy směrem ke specializaci podle toho, jaké věci ji necháš naučit.
– Zjednodušená tvorba postavy – vytvoříš ji i jako nováček do deseti minut.

Je toho samozřejmě mnohem víc, ale jde o drobné detaily, které dělají hru zábavnou jako celek.

Děláme hru, která se má podobat klasickému Dračáku. To, že jsou si pravidla podobná není chyba, ani malá míra invence na naší straně, ale náš cíl.

První verze Dračí Hlídky (1.0) vyšla na podzim roku 2020. Celý náklad se vyprodal v rekordním čase devíti týdnů a tak jsme začali pracovat na verzi 1.1.

V čem se tato verze liší od původní?:
– Jsou zde opraveny snad všechny gramatické, stylistické a sazební chyby, které kazily celkový dojem
– Upravili jsme mnoho vět a formulací tak, aby byly jednoznačnější a zamezily více možným výkladům
– Upravila se formulace Vyvolávání (u postav disponující “magickou” silou) – upřesňuje se doba, kdy je už kouzlo vyvoláno a jsou lépe definovány postihy za vyrušení při sesílání
– Upravil se efekt klerikova Zvolání
– Změnila se mechanika Topení se a Pádu z výšky
– Přibyla obecná dovednost Plížení
– Upravila se dostupnost a postihy za dovednosti, které postava neumí a náleží k nějaké profesi
– Upravilo se úvodní dobrodružství v PPJ
– Upravily se všechna monstra (lepší rozepsání ÚČ, ZO a OČ).
– Přibyly nové ilustrace a mnoho dalších

Děkujeme vám za vynikající zpětnou vazbu, kterou jste nám po mnoho měsíců poskytovali. Šlo o stovky věcných připomínek i zajímavých nápadů. Některé byly natolik silné, že ještě čekají v seznamu ke zpracování, protože by znamenaly větší zásah do pravidel (což nebylo cílem verze 1.1). Budeme se jimi zabývat a zapracovávat je do finální verze 1.2. Ta by měla vyjít i v pevné vazbě (sběratelská VIP edice).

Pokud už máte pravidla 1.0, není nutné shánět si verzi 1.1. Stačí vám stáhnout si z webu errata.

Pokud se vám projekt Dračí Hlídky zalíbil, podpořte nás!

Detailní informace jak na to, najdete na stránce https://www.dracihlidka.cz/community/podporte-nas/#top

Jestliže se rozhodnete podpořit přímo vývoj Pravidel pro pokročilé a získat jejich sběratelský výtisk s podpisy autorů v pevné vazbě, postupuje prosím následovně:

Pro CZ – Zašlete prosím váš příspěvek na účet 215268426 / 0300.

Pro SK a zahraničí – Zašlete prosím váš příspěvek na účet 2401932609 / 2010.
V případě potřeby použijte ještě následující údaje:

IBAN CZ9220100000002401932609
SWIFT FIOBCZPPXXX
Majitel účtu Pavel Ondrusz

Tento účet je veden v EUR a neměl být u něj být účtován poplatek za konverzi měny.

– Jako variabilní symbol prosím použijte nějaké unikátní číslo (třeba vaše číslo telefonu).

– Napište na email dracihlidka@gmail.com, že jste Hlídku podpořili (jaký variabilní symbol byl použit) a vaše poštovní adresu (kde se budou pravidla po dokončení doručovat).

Prosím, nezapomeňte do emailu připsat svůj “nick” (přezdívku) – pokud nějaký používáte (většina hráčů má třeba jméno své oblíbené herní postavy atd). To pak bude spolu s vašim jménem zapsáno na úvodní stránce webu.

– Obsah a forma daru (poděkování), který vám následně zašleme, odpovídá výši částky, kterou hru podpoříte (viz níže)

Částka od 200,- Kč
Oficiální a trvalé poděkování v Síni slávy na webu

Částka od 500,- Kč
Výtisk Pravidel pro pokročilé a trvalé poděkování v Síni slávy na webu
!! Prvních třicet lidí dostane limitovanou podepsanou verzi !!

Částka od 1.000,- Kč
Podepsaný výtisk Pravidel pro pokročilé, PJ zástěna a trvalé poděkování v Síni slávy na webu

Částka od 3.000,- Kč
Podepsaný výtisk Pravidel pro pokročilé, PJ zástěna a tričko Dračí Hlídka, trvalé poděkování v Síni slávy na webu + možnost dát jméno nestvůře, předmětu nebo kouzlu v pravidlech.

Částka od 5.000,- Kč a více…
Vytištění Vašeho jména do pravidel a jejich podepsaný výtisk, možnost pojmenovat předmět, kouzlo nebo nestvůru, PJ zástěna a tričko Dračí Hlídka + trvalé poděkování v Síni slávy na webu

DŮLEŽITÉ: Donátoři žijící mimo CZ a SK si musí poštovné při odesílání pravidel uhradit zvlášť. Náklady na odeslání jednoho balíčku totiž stojí průměrně 490,- CZK (Německo, Holandsko atd) a ve finále by tak pohltily celou podporu. Děkujeme za pochopení.

Ano! Pokud hraješ DrD a rozhodneš se s kamarády začít s Dračí Hlídkou, dá se díky podobnosti obou her převést postava. Vyžaduje to trochu úsilí, ale dá se to zvládnout za patnáct minut. Na webu navíc najdeš aplikaci, která ti s takovým převodem pomůže.

Pozn.: Hry jsou si podobné, ale NEJSOU stejné. Musíš brát na vědomí, že některé schopnosti, které byly v DrD na Hlídce nejsou. Případně jsou pozměněné, nebo je ovládá jiné povolání. Pokud by ti něco vyloženě chybělo, můžeš to konzultovat s Pánem Jeskyně. Je to jen o tom, jak zběhlý je váš vypravěč a jak moc zná pravidla. Pokud jim rozumí, dokáže posoudit, co by „nabouralo“ systém a co lze případně převést, i když to v Dračí Hlídce není.

Pravidla jsou k sehnání na E-Shopu našeho nakladatelství nebo u jednoho z mnoha prodejců Dračí Hlídky po celém Česku.

Set pravidel obsahuje příručku pro hráče, příručku vypravěče, deníky postav a kostky nutné ke hře (k6 a k10).

Získáte tak kompletní set, který budete potřebovat k hraní (jak PJ tak hráči).

Mimo základního setu se prodávají i jednotlivé knihy nebo speciální družinový balíček.

Hlídka existuje primárně v klasické tištěné podobě.

Na našem E-shopu však najdete její ukázkovou verzi v PDF ke stažení. Díky této verzi si lze vyzkoušet hru postav na první úrovni.

Brzy vydáme i elektronickou databázi schopností, monster a předmětů.

Několika partnerům Hlídky jsme věnovali naše dárkové poukazy. Ty si mohou jejich držitelé směnit za pravidla Dračí Hlídky. Jak na to? Je to jednoduché. Pokud takový poukaz máte:

– Jakmile budou pravidla v prodeji, pošlete prosím svůj poukaz poštou na adresu Pavel Ondrusz, Československé armády 108/16, 736 01 Havířov
– Do dopisu napište své jméno a adresu – na tu Vám budou pravidla ihned po obdržení voucheru zaslány

PLATNOST VOUCHERU je 1 rok od okamžiku, kdy se dostanou pravidla do prodeje. Nemusíte se proto obávat, že o pravidla příjdete díky tomu, že jsme ve zpoždění 😉

Na webu Dračí Hlídky máme sekci KOMUNITA. V ní je obsažena „Seznamka hráčů“. Ta má sloužit k tomu, abys snadno našel kamarády ke hře.

Pokud v „Seznamce hráčů“ zadáš svůj požadavek, vydrží aktivní 30 dnů. Pak ho musíš kliknutím v Profilu opět prodloužit. Je tomu tak proto, abychom drželi seznam zájemců opravdu aktuální a aby zde nevisely nabídky od lidí, kteří už nemají zájem.

Mimo jiné se snažíme spojit s DDM, Skauty a středisky volného času po celé republice. V sekci KOMUNITA, najdete také seznam těchto míst, kde se Hlídka aktivně hraje.

Společným cílem všech, kteří na Hlídce pracují, je podporovat klasické hraní her na hrdiny (jako mnohem lepší a zábavnější alternativu k sezení u počítače).
Hraní Hlídky navíc rozvíjí komunikační schopnosti, týmového ducha, fantazii, kreativitu a lásku ke knihám a čtení.
Proto jsme se rozhodli nabídnout všem organizacím, které se volnočasovým aktivitám mládeže věnují (DDM, skaut, pionýr, střediska volného času atd.), výtisky pravidel zdarma!
K jejich poskytnutí platí následující pravidla:
  1. Každé organizaci poskytujeme vždy jeden výtisk pravidel (včetně potřebných doplňků – kostky, deníky atd.).
  2. O pravidla lze zažádat přes web Dračí Hlídky (sekce KONTAKT). Ve zprávě uveďte jméno Vaší organizace, její adresu a kontaktní osobu.
  3. Pravidla budou zaslána jen na adresu organizace (ne na soukromé adresy).
  4. Název organizace bude uveden na webu Hlídky jako reference pro rodiče a návštěvníky obecně (místo, kde je možné se s Hlídkou setkat).
  5. Pravidla jsou poskytnuta bezplatně (náklady včetně poštovného hradí tým Hlídky). Mají sloužit podpoře hraní v dané organizaci. Jako takové je proto nelze přeprodávat dál.
Pravidla odesíláme už od srpna 2020. Každý požadavek obratem zvážíme a budeme vás kontaktovat.
Pokud narazíte během hry a jejich použití na jakýkoliv problém, budeme moc rádi, když se ozvete. Stejně tak pokud byste měli zájem o ukázkové hraní nebo upořádání nějaké akce, jsme tu pro vás.

Herní mechaniky

Základní rozdíl se dá popsat takto:

Dovednost je něco, co se dokáže naučit v podstatě každý, aniž by se musel věnovat nějaké profesi. Běžně je to třeba plavání, šplh, čtení a psaní nebo hraní na hudební nástroj. Fyzické atributy pak jen omezují, jak dobrý v tom dotyčný nebo dotyčná bude. Neobratný člověk se může naučit šplhat a dokáže zdolat strom, těžko si však poradí s plochou skálou. Stejně tak ne příliš chytrý člověk dokáže přečíst vývěsku na hospodě, ale bude pro něj problém zdolat naučnou knihu.

Zvláštní schopnost je oproti tomu něco, co je úzce spojeno s povoláním. Pokud se protloukáš životem jako hraničář, stane se z tebe skvělý stopař. Pokud jsi zloděj, dokážeš někomu snadno a rychle vybrat kapsy. O tyto akce se může samozřejmě teoreticky pokusit každý. Pokud to však není jeho denní chleba, jsou šance na úspěch malé. Některé zvláštní schopnosti – spojené s magií – jsou navíc lidem bez nadání a speciálního tréninku zapovězeny úplně.

Dračí Hlídka je postavená na rozvoji postavy. Ve hře dostaneš možnost své základní atributy mírně vylepšit. Děje se tak prostřednictvím bodů, které dostáváš jednou za několik úrovní. Ty pak můžeš přidat k Síle, Odolnosti, Obratnosti, Inteligenci nebo Charismě. Odráží to v podstatě situaci, kdy tvá postava díky dobrodružství, zkušenosti a tvrdému životu posílí.

Body se rozdělují vždy při přestupu na další úroveň a není možné je rozdělovat „podle potřeby“ během hry. Stejně tak není možné je různě přesouvat a měnit.

Web a technické záležitosti

Ověř prosím SPAM složku u své mailové schránky. Někdy se může stát, že automatické filtry registrační email samy odstraní.

Pokud zde nic nenajdeš, kontaktuj nás na email dracihlidka@gmail.com a napiš, jaký email jsi k registraci použil.

Klikněte na tlačítko PŘIHLÁSIT a pak si vyberte ikonu Facebooku. Pokud se o to pokoušíte poprvé, objeví se vám nabídka s dotazem, zda už máte na Dračí Hlídce účet a nebo jste Nový uživatel webu. Po kliknutí je Váš účet vytvořen a příště už Vás nebude podobná nabídka zdržovat, ale systém Vás přihlásí rovnou.

RSS kanál vás může automaticky informovat o tom, že se na stránkách Dračí Hlídky děje něco nového. Stačí mít ve svém prohlížeči nainstalovanou „RSS čtečku“.

Jak na to (návod pro FireFox)
V prohlížeči FireFox můžete čtečku přidat jednoduše. Klikněte na nabídku menu a vyberte sekci „Doplňky“. Nahoře klikněte na „Najít další doplňky“ a dejte vyhledat klíčové slovo RSS. Následně si vyberte tyto dva nástroje – Simple RSS Reader (SRR) a rovněž doporučujeme utilitku AutoHide RSS Icon. Jakmile máte tyto doplňky nainstalovány, stačí už jen najet na stránky Dračí Hlídky a kliknout na ikonku RSS v dolním panelu. Potvrďte, že chcete odebírat novinky a od této chvíle Vám vždy, když se na Hlídce bude něco dít, vyskočí v prohlížeči ikonka.

Jak na to (návod pro Google Chrome)
V prohlížeči navštivte stránku www.google.com Zde zadejte do vyhledávače „RSS Feed Reader Chrome“ a na odkaz klikněte. Nainstalujte si doplněk. Jakmile máte tento add-on nainstalován, stačí už jen najet na stránky Dračí Hlídky a kliknout na ikonku RSS v dolním panelu. Potvrďte, že chcete odebírat novinky a od této chvíle Vám vždy, když se na Hlídce bude něco dít, vyskočí v prohlížeči ikonka.

Dobrodružství

Mnoho příběhů, které zde najdeš ke stažení, bylo připraveno pro turnaje v DrD a Dračí Hlídce. Ty jsou v tom dost specifické. Stejné dobrodružství totiž vypráví několik Pánů Jeskyně. Aby však mohli družiny hodnotit a porovnat, potřebují znát podrobně celý příběh. Jen tak mohou reagovat podobně na akce různých družin. Proto zde existuje i důkladná historie každého questu a jedna předpokládaná verze, jak ho lze úspěšně dohrát. Právě k této variantě jsou v příběhu nachystány veškeré indicie. Lze tedy očekávat, že podobnou „připravenou lineární cestou“ se vydá i družina. Samozřejmě se však může stát, že to hráči vyřeší i jinak. Důležité je, aby se hráči i PJ bavili. Příběhy jsou tu pro tebe. Ne ty pro ně. Proto si je můžeš upravovat podle libosti.

Pokud se nechceš trápit dlouhým studováním a přípravou, můžeš jít jinou cestou. Stačí si přečíst krátkou kapitolu „Příběh v kostce“. V ní je vždy zhruba popsáno, o čem celé dobrodružství bude. Podle toho pak můžeš vystavět svůj příběh. Questy jsou tu jako zdroj inspirace, ne jako vězení nebo skript, který musíš za každou cenu naplnit 😉

Turnajová dobrodružství se VŽDY vyznačují tím, že jsou navržena pro hraní v omezeném časovém bloku (třeba 4 hodiny). Během tohoto času musí hráči příběh vyřešit. Proto mají tyto příběhy často jednu, nebo několik „lineárních cest“. Těmi Pán Jeskyně hráče „protáhne“ a podle toho, kolik částí z celé zápletky vyřešili může snadno hodnotit, jak úspěšné byli. Právě toto detailní plánování vyžaduje od PJe trochu větší nároky na nastudování dobrodružství před hrou.

Volná dobrodružství se drží svého názvu. Vyznačují se tím, že je v nich jen základní zadání, reálie a také cíl celého příběhu. Vše ostatní je na vypravěči a postavách. Tato dobrodružství jsou velmi snadná pro rychlý start a velká část hry stojí na improvizaci. Většinou nejsou tak propracovaná a sofistikovaná, jako turnajová dobrodružství. Avšak právě rychlost nastudování a začátku hry tuto slabinu vyrovnává.

 

Část dobrodružství jsou originály vytvořené týmem Dračí Hlídky (především za účelem prezentace Hlídky na turnajích a promo akcích). Zbytek  je pak autorskou tvorbou mnoha dalších autorů. Ty jsme kontaktovali v roce 2017. Stalo se tak krátce po ukončení rozsáhlého průzkumu na českých portálech, věnujících se fantasy hrám na hrdiny. Tehdy jsme hledali a identifikovali zhruba 70 příběhů, které nám přišly zajímavé. Je proto možné, že jste už některá dobrodružství viděli jinde, avšak v trochu jiné podobě.

Se souhlasem autorů jsme část dobrodružství upravili a následně publikovali. Mnoho dalších příběhů je aktuálně ve stádiu rozpracování. Jakmile úpravy dokončíme, budete o tom informováni na sociálních sítích. Questy pak můžete volně stahovat a hrát.

Pokud i vy sami máte nějaký zajímavý příběh, neváhejte a kontaktuje nás.

Určitě ano! Pokud myslíš, že máš zajímavé a hratelné dobrodružství, neváhej a napiš nám přes kontaktní formulář nebo na email dracihlidka@gmail.com . Rádi si tvůj příběh pročteme a dohodneme se, co dál.

Kromě toho, že si tvůj quest budou moci zahrát tisíce lidí, přinese i nějaké výhody tobě. Pomůžeme ti s korekturou, vytvoříme ti nádhernou obálku a případně i mapy. A v neposlední řadě, získáš možnost vybudovat si jméno zkušeného tvůrce dobrodružství.

Vytvořit kvalitní příběh pro ostatní není vůbec snadné. Rozhodně to není úkol pro „slabochy“. Teď máš ale šanci dokázat, že to dokážeš! A my ti samozřejmě pomůžeme, jak jen budeme moci.

Mobilní aplikace Hlídky

Mobilní aplikace Dračí Hlídky můžeš použít při hraní.

Umožní ti rychlou tvorbu postavy (buďto automatickou, kde si vybereš jen rasu a povolání) a nebo pokročilejší (kde si můžeš rozdělit body do jednotlivých vlastností).

Vytvořené postavy mají navíc rovnou základní vybavení a schopnosti, které k nim náleží.

Další funkci, kterou aplikace obsahuje, jsou hody k6 a k10 (pokud nemáš k dispozici kostku)

Aplikace je ke stažení pro mobilní zařízení s operačním systémem Android (ve verzi 6.0 a vyšší). Najdete jí na Google Play pod názvem DRACI HLIDKA.

Případně jí můžete vyvolat odkazem níže:
https://play.google.com/store/apps/details?id=draci.hlidka.app.dragonpatrol

V tuto chvíli aplikace nepodporuje iOSm ale probíhá vývoj podpory pro tuto platformu. Během léta 2021 by tak již měla být aktivní.

V testovací verzi tato možnost není, protože se ženské charaktery teprve kreslí.

Naše aplikace je psána pro Android ve verzi 6.0 a vyšší. Pokud máte starší verzi operačního systému, zkuste ji aktualizovat.