F.A.Q.

F.A.Q.

Často kladené otázky

V této sekci najdete odpovědi na nejčastěji kladené otázky. Pokud zde však přesto nenaleznete odpověď na to, co vás zajímá, neváhejte a napište nám přes formulář v sekci KONTAKTY.

Všeobecné dotazy

Jak Dračí Doupě tak Dračí Hlídka mají stejné kořeny. Obě hry se inspirovaly v herním systému Dungeons&Dragons a obě přebírají základní atributy klasické fantasy. Díky tomu k sobě mají poměrně blízko.

Obě hry mají stejné základní atributy pro postavy – Sílu, Odolnost, Obratnost, Inteligenci a Charisma. Rovněž mají velmi podobné rasy a povolání. V Hlídce si však můžeš zkusit povolání kněze a rasu kudúka a krolla nahrazuje gnom a obr.

Hlídka se od Dračího Doupěte liší v několika hlavních směrech :
– Zjednodušení hodů kostkou (není tolik typů hodů jako mělo DrD – na atribut, na past, na postřeh, na úspěch seslání kouzla atd atd)
– Lepší možnosti rozvoje postavy – růst základních atributů, přibývání zvláštních schopností a formování postavy směrem ke specializaci podle toho, jaké věci ji necháš naučit
– Zjednodušená tvorba postavy – vytvoříš ji i jako nováček do deseti minut

Je toho samozřejmě mnohem víc, ale jde o drobné detaily, které dělají hru zábavnou jako celek.

Děláme hru, která se má podobat klasickému Dračáku. To, že jsou si pravidla podobná není chyba, ani malá míra invence na naší straně, ale náš cíl.

Pokud se vám myšlenka hry a komunity Dračí Hlídky líbí, můžete nás podpořit několika způsoby :

1) Sledujte nás a propagujte nás

 • Přidejte si nás na Facebooku, Twitteru nebo Google Plus. Lajkujte a sdílejte naše statusy a dejte o nás vědět svým kamarádům a známým.
 • Stáhněte si minibanner v sekci KE STAŽENÍ a umístěte ho na své stránky. Případně nám pomozte dostat náš banner na stránky fantasy webů a místa, kde by mohli být další hráči.
 • Stáhněte si některý z wallpaperů. Získáte krásný obrázek na pozadí svého počítače a lidé, kteří se u vašeho počítače mihnou se o nás doví.

2) Tvořte s námi

 • Pracujeme na velké knihovně dobrodružství. Pokud sami nějaké máte, podělte se o ně! Pomůžete tak celé komunitě. Stačí napsat na email správci archivu – viktor-goldman@seznam.cz
 • Stejně tak pokud vás baví kreslení map nebo gramatické korektury, pomozte nám s dalšími questy, které čekají na zveřejnění

3) Podpořte nás

  Pokud máte přístup k hodnotným věcem do soutěží a nebo jste schopni nás podpořit financemi, velmi nám pomůžete. Tyto finance budou použity k proplacení dodatečné grafiky, vývoji pravidel pro pokročilé a k tisku promo kopií určených pro DDM a zájmové kroužky.

  😉 Za vaší podporu vám samozřejmě náležitě poděkujeme (dle výše vašeho příspěvku):

   Částka od 200,- Kč
   Oficiální a trvalé poděkování v Síni slávy na webu

   Částka od 500,- Kč
   Sběratelský podepsaný výtisk pravidel pro začátečníky v pevné vazbě a trvalé poděkování v Síni slávy na webu

   Částka od 1.000,- Kč
   Sběratelský podepsaný výtisk pravidel pro začátečníky, sada sběratelských hracích kostek a trvalé poděkování v Síni slávy na webu

   Částka od 3.000,- Kč
   Sběratelský podepsaný výtisk pravidel, sběratelské kostky a tričko Dračí Hlídka + trvalé poděkování v Síni slávy na webu

   Částka od 5.000,- Kč a více…
   Vytištění vašeho jména do pravidel a jejich podepsaný výtisk, sběratelské kostky a tričko Dračí Hlídka + trvalé poděkování v Síni slávy na webu.

 • Pokud se rozhodnete Hlídku finančně podpořit, dejte nám prosím vědět. Na email dracihlidka@gmail.com napište své unikátní číslo (viz níže – Variabilní symbol), dále pak vás “nick” (přezdívku, která půjde do Síně Slávy na webu) a také jméno a adresu (abychom věděli, kam pak můžeme pravidla poslat).
 • Samotnou platbu prosím proveďte na účet 215268426 / 0300.
 • Jako Variabilní symbol prosím použijte libovolné číslo, podle kterého vás budeme moci identifikovat (dobře může posloužit třeba číslo mobilního telefonu, rodné číslo atd – prostě něco, co je jedinečné).
 • PS : Toto rozhodně není hecování k porušování GDPR a podobně 🙂 Vy jste pány toho, jaký kód použijete 😉
 • Pro platby ze Slovenska můžete použít stejný účet, jen v mezinárodním formátu:

  • Účet
   215268426/0300
  • IBAN
   CZ1503000000000215268426
  • BIC (SWIFT)
   CEKOCZPP

Ano! Pokud hraješ DrD a rozhodneš se s kamarády začít s Dračí Hlídkou, dá se díky podobnosti obou her převést postava. Vyžaduje to trochu úsilí, ale dá se to zvládnout za patnáct minut. Na webu navíc najdeš aplikaci, která ti s takovým převodem pomůže.

Pozn. : Hry jsou si podobné, ale NEJSOU stejné. Musíš brát na vědomí, že některé schopnosti, které byly v DrD na Hlídce nejsou. Případně jsou pozměněné, nebo je ovládá jiné povolání. Pokud by ti něco vyloženě chybělo, můžeš to konzultovat s Pánem Jeskyně. Je to jen o tom, jak zběhlý je váš vypravěč a jak moc zná pravidla. Pokud jim rozumí, dokáže posoudit, co by “nabouralo” systém a co lze případně převést, i když to v Dračí Hlídce není.

Aktuální odhad toho, kdy budou pravidla k dostání, je zima 2019. Bude šance si je objednat v e-Shopu na stránkách Dračí Hlídky. Pracujeme také na tom, aby se knihy objevily i ve specializovaných fantasy obchodech a knihkupectvích. Seznam těchto prodejen bude rovněž zveřejněn na stránkách Hlídky.

Cena pravidel je v jednání, avšak vypadá to tak, že se bude pohybovat kolem částky 300 – 400,- CZK (podle toho, kolik výtisků budeme po tiskárně žádat). Jakmile budeme mít finální potvrzení ceny, částku zde upřesníme.

Výše uvedená cena platí pro OBĚ KNIHY DOHROMADY (jak PJ tak hráči). Získáte tak kompletní set,který budete potřebovat k hraní.

V průběhu roku 2019 se cena pravidel mírně zvýší. Vše výše uvedené se vztahuje pouze na první edici. Chceme na začátku dostat hru mezi co největší počet lidí. Proto ji budeme nabízet za zvýhodněnou cenu (která odpovídá nákladům, nebo je dokonce dotovaná z naší strany).

Knihy v pevné vazbě jsou rezervovány pro ty, kteří podpořili vývoj Hlídky (viz odkaz PODPOŘTE NÁS). Běžně bude v prodeji klasická “sešitová vazba”, která je však také velmi kvalitní a něco vydrží. Případné dotisky a speciální edice v pevné vazbě budou otázkou budoucnosti, kterou zatím neřešíme.

Hlídka bude primárně existovat pouze v klasické tištěné podobě. V tuto chvíli proto neuvažujeme o její plné elektronické formě v plném znění.

Na druhou stranu, budeme publikovat fragmenty textů (lite verze) pro případné zájemce a začínající hráče.

Stejně tak budou existovat texty pro jednotlivá povolání (půjde snadno dohledat alchymistické recepty, kouzla a podobně).

Několika partnerům Hlídky jsme věnovali naše dárkové poukazy. Ty si mohou jejich držitelé směnit za pravidla Dračí Hlídky. Jak na to? Je to jednoduché. Pokud takový poukaz máte :

– Ověřte si, že v sekci PRODUKTY je položka “PRAVIDLA PRO HRÁČE” a u ní status “V PRODEJI” . Pokud tam tento status nenajdete, prosím, vyčkejte nějaký ten týden a ověřte status znovu.
– Jakmile budou pravidla v prodeji, pošlete prosím svůj poukaz poštou na adresu Pavel Ondrusz, Československé armády 108/16, 736 01 Havířov
– Do dopisu napište své jméno a adresu – na tu Vám budou pravidla ihned po obdržení voucheru zaslány

PLATNOST VOUCHERU je 1 rok od okamžiku, kdy se dostanou pravidla do prodeje. Nemusíte se proto obávat, že o pravidla příjdete díky tomu, že jsme ve zpoždění 😉

Na webu Dračí Hlídky máme sekci KOMUNITA. V ní je obsažena”hráčská seznamka”. Ta má sloužit k tomu, abys snadno našel kamarády ke hře.

Pokud v “Seznamce hráčů” zadáš svůj požadavek, vydrží aktivní 30 dnů. Pak ho musíš kliknutím v Profilu opět prodloužit. Je tomu tak proto, abychom drželi seznam zájemců opravdu aktuální a aby zde nevisely nabídky od lidí, kteří už nemají zájem.

Mimo jiné se snažíme spojit s DDM, Skauty a středisky volného času po celé republice. V průběhu roku 2019 se na webu objeví i seznam těchto míst, kde se Hlídka aktivně hraje.

PS : Počkejte však prosím, jakmile budou pravidla v prodeji.

Herní mechaniky

Základní rozdil se dá popsat takto :

Dovednost je něco, co se dokáže naučit v podstatě každý, aniž by se musel věnovat nějaké profesi. Běžně je to třeba plavání, šplh, čtení a psaní nebo hraní na hudební nástroj. Fyzické atributy pak jen omezují, jak dobrý v tom dotyčný nebo dotyčná bude. Neobratný člověk se může naučit šplhat a dokáže zdolat strom, těžko si však poradí s plochou skálou. Stejně tak ne příliš chytrý člověk dokáže přečíst vývěsku na hospodě, ale bude pro něj problém zdolat naučnou knihu.

Zvláštní schopnost je oproti tomu něco, co je úzce spojeno s povoláním. Pokud se protloukáš životem jako hraničář, stane se z tebe skvělý stopař. Pokud jsi zloděj, dokážeš někomu snadno a rychle vybrat kapsy. O tyto akce se může samozřejmě teoreticky pokusit každý. Pokud to však není jeho denní chleba, jsou šance na úspěch malé. Některé zvláštní schopnosti – spojené s magií – jsou navíc lidem bez nadání a speciálního tréninku zapovězeny úplně.

Dračí Hlídka je postavená na rozvoji postavy. Ve hře dostaneš možnost své základní atributy mírně vylepšit. Děje se tak prostřednictvím bodů, které dostáváš jednou za několik úrovní. Ty pak můžeš přidat k Síle, Odolnosti, Obratnosti, Inteligenci nebo Charismě. Odráží to v podstatě situaci, kdy tvá postava díky dobrodružství, zkušenosti a tvrdému životu posílí.

Body se rozdělují vždy při přestupu na další úroveň a není možné je rozdělovat “podle potřeby” během hry. Stejně tak není možné je různě přesouvat a měnit.

Web a technické záležitosti

Ověř prosím SPAM složku u své mailové schránky. Někdy se může stát, že automatické filtry registrační email samy odstraní.

Pokud zde nic nenajdeš, kontaktuj nás na email dracihlidka@gmail.com a napiš, jaký email jsi k registraci použil.

Klikněte na tlačítko PŘIHLÁSIT a pak si vyberte ikonu Facebooku. Pokud se o to pokoušíte poprvé, objeví se vám nabídka s dotazem, zda už máte na Dračí Hlídce účet a nebo jste Nový uživatel webu. Po kliknutí je Vás účet vytvořen a příště už Vás nebude podobná nabídka zdržovat, ale systém Vás přihlásí rovnou.

RSS kanál vás může automaticky informovat o tom, že se na stránkách Dračí Hlídky děje něco nového. Stačí mít ve svém prohlížeči nainstalováno “RSS čtečku”.

Jak na to (návod pro FireFox)
V prohlížeči FireFox můžete čtečku přidat jednoduše. Klikněte na nabídku menu a vyberte sekci ADD-ons a následně na Get Add-ons. Dole pak vyberte “See more Add-ons” a dejte vyhledat klíčové slovo RSS. Následně si vyberte tyto dva nástroje – Simple RSS Reader (SRR) a rovněž doporučujeme utilitku AutoHide RSS Icon. Jakmile máte tyto add-ony nainstalovány, stačí už jen najet na stránky Dračí Hlídky a kliknout na ikonku RSS v dolním panelu. Potvrďte, že chcete odebírat novinky a od této chvíle Vám vždy, když se na Hlídce bude něco dít, vyskočí v prohlížeči ikonka.

Jak na to (návod pro Google Chrome)
V prohlížeči navštivte stránku www.google.com Zde zadejte do vyhledávače “RSS Feed Reader Chrome” a na odkaz klikněte. Nainstalujte si doplněk. Jakmile máte tento add-on nainstalován, stačí už jen najet na stránky Dračí Hlídky a kliknout na ikonku RSS v dolním panelu. Potvrďte, že chcete odebírat novinky a od této chvíle Vám vždy, když se na Hlídce bude něco dít, vyskočí v prohlížeči ikonka.

Dobrodružství

Mnoho příběhů, které zde najdeš ke stažení, bylo připraveno pro turnaje v DrD a Dračí Hlídce. Ty jsou v tom dost specifické. Stejné dobrodružství totiž vypráví několik Pánů Jeskyně. Aby však mohli družiny hodnotit a porovnat, potřebují znát podrobně celý příběh. Jen tak mohou reagovat podobně na akce různých družin. Proto zde existuje i důkladná historie každého questu a jedna předpokládaná verze, jak ho lze úspěšně dohrát. Právě k této variantě jsou v příběhu nachystány veškeré indicie. Lze tedy očekávat, že podobnou “připravenou lineární cestou” se vydá i družina. Samozřejmě se však může stát, že to hráči vyřeší i jinak. Důležité je, aby se hráči i PJ bavili. Příběhy jsou tu pro tebe. Ne ty pro ně. Proto si je můžeš upravovat podle libosti.

Pokud se nechceš trápit dlouhým studováním a přípravou, můžeš jít jinou cestou. Stačí si přečíst krátkou kapitolu “Příběh v kostce”. V ní je vždy zhruba popsáno, o čem celé dobrodružství bude. Podle toho pak můžeš vystavět svůj příběh. Questy jsou tu jako zdroj inspirace, ne jako vězení nebo skript, který musíš za každou cenu naplnit 😉

Turnajová dobrodružství se VŽDY vyznačují tím, že jsou navržena pro hraní v omezeném časovém bloku (třeba 4 hodiny). Během tohoto času musí hráči příběh vyřešit. Proto mají tyto příběhy často jednu, nebo několik “lineárních cest”. Těmi Pán Jeskyně hráče “protáhne” a podle toho, kolik částí z celé zápletky vyřešili může snadno hodnotit, jak úspěšné byli. Právě toto detailní plánování vyžaduje od PJe trochu větší nároky na nastudování dobrodružství před hrou.

Volná dobrodružství se drží svého názvu. Vyznačují se tím, že je v nich jen základní zadání, reálie a také cíl celého příběhu. Vše ostatní je na vypravěči a postavách. Tato dobrodružství jsou velmi snadná pro rychlý start a velká část hry stojí na improvizaci. Většinou nejsou tak propracovaná a sofistikovaná, jako turnajová dobrodružství. Avšak právě rychlost nastudování a začátku hry tuto slabinu vyrovnává.

 

Část dobrodružství jsou originály vytvořené týmem Dračí Hlídky (především za účelem prezentace Hlídky na turnajích a promo akcích). Zbytek  je pak autorskou tvorbou mnoha dalších autorů. Ty jsme kontaktovali v roce 2017. Stalo se tak krátce po ukončení rozsáhlého průzkumu na českých portálech, věnujících se fantasy hrám na hrdiny. Tehdy jsme hledali a identifikovali zhruba 70 příběhů, které nám přišly zajímavé. Je proto možné, že jste už některá dobrodružství viděli jinde, avšak v trochu jiné podobě.

Se souhlasem autorů jsme část dobrodružství upravili a následně publikovali. Mnoho dalších příběhů je aktuálně ve stádiu rozpracování. Jakmile úpravy dokončíme, budete o tom informováni. Questy pak můžete volně stahovat a hrát.

Pokud i vy sami máte nějaký zajímavý příběh, neváhejte a kontaktuje nás.

Určitě ano! Pokud myslíš, že máš zajímavé a hratelné dobrodružství, neváhej a napiš nám přes kontaktní formulář nebo na email dracihlidka@gmail.com  Rádi si tvůj příběh pročteme a dohodneme se, co dál.

Kromě toho, že si tvůj quest budou moci zahrát tisíce lidí, přinese i nějaké výhody tobě. Pomůžeme ti s korekturou, vytvoříme ti nádhernou obálku a případně i mapy. Jako poděkování ti také pošleme výtisk pravidel a v neposlední řadě, získáš možnost vybudovat si jméno zkušeného tvůrce dobrodružství.

Vytvořit kvalitní příběh pro ostatní není vůbec snadné. Rozhodně to není úkol pro “slabochy”. Teď máš ale šanci dokázat, že to dokážeš! A my ti samozřejmě pomůžeme, jak jen budeme moci.

Mobilní aplikace Hlídky

Mobilní aplikace Dračí Hlídky můžeš použít při hraní.

Umožní ti rychlou tvorbu postavy (buďto automatickou, kde si vybereš jen rasu a povolání) a nebo pokročilejší (kde si můžeš rozdělit body do jednotlivých vlastností).

Vytvořené postavy mají navíc rovnou základní vybavení a schopnosti, které k nim náleží.

Další funkci, kterou aplikace obsahuje, jsou hody k6 a k10 (pokud nemáš k dispozici kostku)

Aplikace je ke stažení pro mobilní zařízení s operačním systémem Android (ve verzi 6.0 a vyšší). Najdete jí na Google Play pod názvem DRACI HLIDKA.

Případně jí můžete vyvolat odkazem níže:
https://play.google.com/store/apps/details?id=draci.hlidka.app.dragonpatrol

V tuto chvíli aplikace nepodporuje iOS. Během srpna bychom měli finálně vědět, zda vznikne verze pro Apple Store.

V testovací verzi tato možnost není, protože se ženské charaktery teprve kreslí. Funkcionalita bude dostupná ve finální verzi od září 2019.

Naše aplikace je psána pro Android ve verzi 6.0 a vyšší. Pokud máte starší verzi operačního systému, zkuste jí aktualizovat.